Dlaczego warto stosować się do zasad koncepcji "work life balance"?

Biznes

29-03-2021

Żyjemy w czasach, w których dla wielu ludzi liczy się przede wszystkim osiągnięcie sukcesu zawodowego. Coraz częściej możemy spotkać osoby, które są pracoholikami. Dlatego też warto uświadomić sobie w porę, że codzienne nadgodziny, praca w weekendy i nadprogramowa praca po nocy to prosta i szybka droga do problemów zdrowotnych i wypalenia zawodowego. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna doceniać korzyści wynikające ze stosowania się do zasad koncepcji work life balance.

Work life balance – co warto wiedzieć na ten temat tej koncepcji?

Work life balance to koncepcja zgodnie, z którą powinniśmy w taki sposób zarządzać swoim czasem, aby osiągnąć równowagę pomiędzy naszym życiem zawodowym, a życiem prywatnym. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z ideą tej koncepcji to także przełożeni powinni zadbać o to by ich pracownicy czerpali satysfakcję z pracy. Przemęczenie i pracoholizm nie są dobre. Należy, bowiem podkreślić, że praca w ponadnormatywnym wymiarze czasu pracy przyczynia się do spadku wydajności, efektywności i kreatywności pracownika. Odnalezienie równowagi pomiędzy karierą zawodową a życiem osobistym może przynieść naprawdę wiele korzyści i to nie tylko pracownikom, ale także i zatrudniającym ich firmom. Główne korzyści dla pracowników to zwłaszcza lepsze samopoczucie, poprawa stanu zdrowia czy tez czerpanie większej satysfakcji z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy dbają o to by ich pracownicy mieli czas na relaks i odpoczynek zyskują przede wszystkim dobry wizerunek i lojalnych podwładnych. Należy także dodać, że koncepcja work life balance przyczynia się także do wzrostu produktywności. Pamiętajmy, zatem że każdemu należy się odpoczynek, czasami warto zrobić sobie kilka dni przerwy i wyjechać do jakiegoś pięknego miejsca, w którym będziemy mogli zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku. Pracodawcy zaś powinni mieć na uwadze to, aby niepotrzebnie nie utrudniać swoim pracownikom tego rodzaju wyjazdów.

Dlaczego warto stosować się do zasad koncepcji

Gdzie warto udać się, aby odpocząć od codziennego zgiełku?

Doskonałym przykładem miejsca, w którym można odpocząć są Bieszczady. To właśnie tu możemy obcować z naturą, cieszyć się ciszą i spokojem oraz jak najlepiej zregenerować swoje siły, tak aby zdobyć nową, dobrą energię. Miejscem, do którego warto się udać jest np. gmina baligród. Jest to bardzo zalesiony, malowniczy teren, który położony jest w dolinie rzeki Hoczewki. Baligród uznawany jest za znakomitą bazę wypadową do wycieczek po Bieszczadach. A jak wiadomo w Bieszczadach jest naprawdę wiele miejsc godnych odwiedzenia, które to oferują nam zapierające dech w piersiach widoki. Doskonale zrelaksować możemy się np. w Bieszczadzkim Parku Narodowym, rezerwacie przyrody Sine Wiry, na szczycie Smerek, w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” czy nad jeziorem solińskim. W Bieszczadach można doskonale naładować baterie do pracy, nie bez powodu jest to ulubione miejsce wielu Polaków. Na koniec warto dodać, że na taką wycieczkę można udać się o każdej porze roku nie musimy wcale czekać do wakacji. Bieszczady tak samo piękne są również wiosna, jesienią i zimą.

Podobne artykuły