Na czym polega obsługa inwestycji deweloperskich?

Biznes

04-02-2021

Inwestycje deweloperskie wymagają doskonałej organizacji finansowej oraz profesjonalnego planu biznesowego. Jednak to nie wszystko. W dzisiejszych czasach niezbędna jest również profesjonalna obsługa prawna inwestycji deweloperskich. Każdy deweloper, któremu zależy na sukcesie inwestycji, korzysta z wiedzy profesjonalistów, którzy pomagają sprawnie przebrnąć przez wszystkie formalności. Jednak to nie jedyne zadanie prawników. Na czym polega obsługa inwestycji deweloperskich przez kancelarię prawną? Dlaczego jest tak potrzebna?

Potrzeby dewelopera w zakresie pomocy prawnej

Od początku inwestycji deweloper zmaga się z zawiłymi kwestiami prawnymi. Pierwsze decyzje zapadają jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji. Deweloper musi bowiem zdecydować, pod jaką strukturą korporacyjną i kapitałową będzie działał. Decyzje podjęte na tym etapie mają wpływ na ostateczny sukces przedsiębiorstwa. Dotyczą one m.in. tego jaka powinna być forma działalności firmy oraz w jaki sposób sformalizować relacje pomiędzy ewentualnymi wspólnikami. Jeśli chodzi o strukturę kapitałową, mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedzialności spółki za wszelkie zobowiązania, ale też m.in. o kwestiach podatkowych.

Na czym polega obsługa inwestycji deweloperskich?

Obsługa prawna inwestycji deweloperskiej

Niewątpliwie pomoc prawna jest przydatna deweloperowi już na starcie oraz przez całą działalność. Zmiany w strukturach kapitałowych oraz umowach ze wspólnikami to tylko niektóre z obszarów wymagających nadzoru prawnego. Niemniej jednak prawnicy mają najwięcej pracy podczas obsługi inwestycji deweloperskich.

Obsługa inwestycji deweloperskiej zaczyna się już na etapie poszukiwania gruntu przez inwestora. Zadaniem prawników jest wykonanie audytu potencjalnego gruntu pod inwestycje. Konieczne jest sprawdzenie jego historii, wpisów w Księdze Wieczystej i wszelkich innych kwestii, które mogą nastręczać problemów w przyszłości. Oczywiście nie obejdzie się bez obecności prawnika podczas podpisywania umowy nabycia działki. Jeszcze przed dopięciem transakcji prawnicy powinni dokładnie przeanalizować umowę, upewniając się, że jest ona korzystna dla ich klienta.

Kolejne etapy inwestycji to planowanie budowy, które wiąże się z koniecznością uzyskania niezbędnych zgód. Zadaniem prawników jest ich pozyskanie. Kompleksowa obsługa inwestycji deweloperskich to taka, przy której inwestor nie musi w ogóle myśleć o kwestiach prawnych. Odciąża go w tym obszarze zatrudniona Kancelaria Prawna. Deweloper może się natomiast skupić na działalności operacyjnej.

Realizacja inwestycji a rola prawników

Istotna rola prawników nie dobiega końca po rozpoczęciu budowy. Kancelaria sprawuje stały nadzór nad zgodnością prowadzenia inwestycji z przepisami prawa. Ponadto jest pomocna również poprzez obsługę współpracy z podwykonawcami. Kwestie rozliczeń, konsekwencji ewentualnych opóźnień i zabezpieczenia przed nimi inwestora, to jedne z głównych zadań kancelarii obsługującej inwestycje deweloperskie. Ponadto deweloperzy zwykle kontynuują współpracę z prawnikami jeszcze po zakończeniu budowy. Kancelaria prawna pomaga bowiem podczas sprzedaży lokali, obsługi najemców, czy też w administrowaniu nieruchomości.

Partnerem artykułu jest Kancelaria Konieczny Wierzbicki - obsługa inwestycji deweloperskich.

Podobne artykuły