3D Bin Packing – na czym polega algorytm?

Organizacja

29-11-2021

Kompletowanie i pakowanie zamówień często stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ jest to dość czasochłonne zajęcie wymagające dobrej organizacji. Na szczęście istnieją rozwiązania, które ułatwiają realizację tego typu zadań.

Czym jest 3D Bin Packing?

Specjalne systemy pozwalające zoptymalizować pakowanie wielu paczek to ogromne udogodnienie dla magazynów oraz firm zajmujących się wysyłką towarów. Na wyróżnienie zasługuje tu system 3D Bin Packing będący narzędziem o niezwykle innowacyjnym charakterze. System ten wykorzystuje algorytmy – są one zintegrowane z aplikacjami do pakowania przesyłek, których używają różne firmy. Doskonałym przykładem branży, w której na szeroką skalę wykorzystuje się algorytm 3D Bin Packing, jest branża e-commerce.

3D Bin Packing – jak to działa w praktyce?

Pakowanie przesyłek przy pomocy omawianego systemu pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy, co w rezultacie przekłada się na usprawnienie procesu dostawy przesyłek. Mechanizm działania algorytmu 3D Bin Packing jest prosty. Do aplikacji należy wprowadzić takie dane jak wymiary przesyłek oraz nośnika lub pojemnika, gdzie pakunki zostaną umieszczone. Na tej podstawie algorytm znajduje optymalne rozwiązanie, dostosowując do konkretnej przesyłki pojemniki, jakimi dysponuje dana firma. W tym kontekście pojawia się jednak niezwykle ważna uwaga – aby system okazał się skuteczny, firma musi dysponować stanowiskami do pakowania adekwatnymi do jej potrzeb. Mogą być one częściowo lub całkowicie zautomatyzowane – do wyboru są rozmaite warianty.

Dlaczego warto stosować algorytm 3D Bin Packing?

Lista korzyści płynących ze stosowania algorytmu 3D Bin Packing jest dość długa. Przede wszystkim jest to narzędzie usprawniające procesy logistyczne. Pozwala ono dość szybko oszacować koszt dostarczenia przesyłek. Sprzedawca nie musi zatem bazować na tzw. opłacie uśrednionej, która okazuje się albo za niska, albo znacznie większa niż rzeczywisty koszt wysyłki. Algorytm uwzględnia specyfikę danego zamówienia. W związku z tym towary są zapakowane w idealnie dopasowane pojemniki – miejsce w nich jest maksymalnie zagospodarowane. Firma nie marnuje zatem swoich zasobów, jakie przeznacza na pakowanie przesyłek. Przyczynia się to także do prowadzenia zrównoważonej gospodarki naturalnymi zasobami, co w obliczu problemów związanych z ochroną środowiska nabiera szczególnego znaczenia. Mniejsze zużycie surowców używanych przez firmy – opakowań, taśm itp. – to mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejszy ślad węglowy. Warto też nadmienić, że algorytm 3D Bin Packing określa towary, które można umieścić w jednym opakowaniu.

3D Bin Packing – na czym polega algorytm?

Algorytm 3D Bin Packing – to trzeba wiedzieć!

Chcąc skutecznie wykorzystywać prezentowane narzędzie, firma musi mieć nie tylko profesjonalne stanowiska do pakowania, ale również powinna dysponować opakowaniami rozmaitej wielkości – małymi, średnimi oraz dużymi. Pakując zamówienie, trzeba koniecznie brać poprawkę na wytyczne dotyczące rozmiarów przesyłek obowiązujące w firmach kurierskich.

Podobne artykuły