Ile kosztuje założenie własnej firmy?

Biznes

07-05-2021

Jeśli podjąłeś decyzję o chęci rozkręcenia własnego biznesu musisz wiedzieć z jakim kapitałem na start można rozpoczynać własną działalność. Tylko mądre i rozsądne podejście do biznesu da gwarancję osiągnięcia sukcesu w tej branży. Ile więc pieniędzy trzeba, by rozkręcić swój biznes? Na jakie więc koszty początkowe należy się przygotować?

Rejestracja działalności gospodarczej

Jeśli jesteśmy zainteresowani prowadzeniem jednoosobowej działalności jesteśmy na plus w tej kwestii, gdyż rejestracja takiej firmy nie kosztuje. Opłaty spotkają nas w momencie rejestracji spółki prawa handlowego (KRS), taksy notarialnej oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Opłaty te w sumie wynosić będą około 2000 zł.

Opłaty za działalność regulowaną

Jeśli interesuje nas założenie działalności, która wymaga otrzymania dodatkowych pozwoleń trzeba liczyć się przygotowaniem większego budżetu na tego typu kwestie. Przykładowo lokal gastronomiczny sprzedający alkohol musi posiadać odpowiednią koncesję, która kosztuje ponad 500 zł.

Ile kosztuje założenie własnej firmy?

Opłata za gotowy pomysł na biznes

Gdy chcielibyśmy założyć biznes, dysponujemy odpowiednią gotówką, jednakże nie mamy pomysłu, czym moglibyśmy się zająć to obecnie możne kupić gotowy pomysł na rynku. Występują również opcje wykupienia już rozkręconego biznesu bądź wstąpienia do sieci franchisingowej. Opłata franchisingowa waha się od kilkuset złotych do nawet kilku procent od obrotu. Osoby, które mają swój pomysł na biznes oszczędzają w tym punkcie.

Koszt biznesplanu

Kolejna kwestia to biznesplan. Skorzystanie z usług firm sporządzających tego typu dokumenty to koszt w wysokości od 50 zł, jeśli decydujemy się na uproszczoną wersję, do nawet 2000 zł, jeśli zdecydujemy się na specjalistyczny biznesplan wraz z badaniem rynku. Oczywiście występuje możliwość napisania tego pisma samodzielnie, co również obcina znaczą część kosztów.

Logo i nazwa działalności

Skorzystanie z pomocy grafika w kwestii zaprojektowania logo kosztować nas będzie od 200 do 5 000 zł. Osoby, które dobrze radzą sobie z dostępnymi w sieci narzędziami takimi jak cooltext lub photoscape mogą samodzielnie stworzyć swój własny projekt. Podobnie jest z nazwą firmy, najlepiej wymyślić ją samodzielnie.

 

 

Podobne artykuły