Kredyt na zakup samochodu

Biznes

27-01-2022

Kredyt na samochód jest jednym ze sposobów finansowania zakupu auta. Niezależnie od tego, czy planujemy kupno nowego, czy używanego pojazdu, warto rozważyć tę opcję. Czym cechuje się kredyt samochodowy i kto może się o niego ubiegać?

Co to jest kredyt na samochód?

Kredyt na zakup samochodu jest jednym z rodzajów kredytu celowego. W związku z tym pieniądze z tego kredytu mogą zostać wykorzystane tylko na sfinansowanie zakupu pojazdu. Z takiego kredytu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Kredyt na samochód jest alternatywą dla innych sposobów finansowania:

  • zakup auta za gotówkę;
  • leasing samochodu;
  • najem długoterminowy.

Jaki pojazd można kupić dzięki kredytowi na samochód?

Dzięki pieniądzom otrzymanym z kredytu samochodowego można kupić niemal dowolny pojazd. Można w ten sposób sfinansować zakup skutera, motocykla, przyczepy, kampera, traktora, a nawet maszyn budowlanych.

Kredyt na zakup samochodu

Ważne jest to, że w przypadku kredytu na samochód jego zabezpieczeniem jest właśnie kupowany pojazd. Oznacza to, że musimy dobrze go ubezpieczyć (wymaga tego bank). Plusem jest to, że kredyt samochodowy może być rozłożony na wiele lat, a same oprocentowanie i inne opłaty są dość niskie. W porównaniu z kredytem gotówkowym, pożyczka na zakup auta zwykle okazuje się więc bardziej korzystna.

Gdzie szukać kredytu na samochód?

Jeżeli decydujemy się na zakup nowego pojazdu w salonie, warto spytać o możliwość kredytowania zakupu u dealera. Zwykle posiadają bardzo korzystne oferty, szczególnie gdy dana marka posiada własne usługi finansowe (np. Volkswagen Bank).

Decydując się na zakup na kredyt używanego auta, najlepiej udać się do banku. Najlepszej oferty można szukać w dostępnych w Internecie rankingach kredytów samochodowych. Zawsze warto jednak zwracać uwagę na RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) i łączną kwotę do spłaty. To te wartości pokazują bowiem sumę wszystkich opłat i dodatkowych kosztów.

Warto wiedzieć, że kupując samochód używany, banki często pozwalają, by był maksymalnie ośmioletni. Kupując samochód na kredyt musimy się także liczyć z koniecznością wykupienia ubezpieczenia z pakietem AC.

Podobne artykuły