Zarobki w branży IT

Finanse

31-03-2021

Branża IT jest dość często wybierana jako ścieżka zawodowa przez ludzi w młodym i średnim wieku. Przemawia za tym między innymi wzrost poziomu wynagrodzeń w tym zawodzie oraz pokaźna liczba ogłoszeń w serwisach internetowych. Dodatkową korzyścią jest możliwość wykonywania pracy zdalnej.

Zarobki w branży IT

Gdzie oferuje się najwyższe zarobki?

Miniony rok pokazał, jakie zmiany zaszły na rynku pracy. Poza wdrożeniem możliwości wykonywania pracy zdalnej na wielu zawodów, również stawki w niektórych przypadkach poszybowały w górę. Przykładem jest choćby Security i Big Data, w których zarobki kształtują się na poziomie od 16 do 22 tysięcy złotych netto. W pierwszym kwartale minionego roku nic nie wskazywało na to, że tak bardzo wzrośnie liczba ogłoszeń z branży informatycznej. Obecnie większość pracodawców poszukuje osób z większym doświadczeniem w danym zawodzie. Chociaż nie oznacza to, że osoby, które ukończyły szkołę wyższą w danym kierunku nie mają szans na zatrudnienie. Warto mieć na względzie, że każdy musi od czegoś zacząć i podejmować próby, aplikować na poszczególne stanowiska.

Podium pod względem warunków finansowych

Tak jak wspomniano powyżej, najwyższy pułap zarobków w branży IT dotyczył specjalistów Security oraz Big Data. Kolejne miejsce zajmują DecOps i Business Intelligence. W tym przypadku jest mowa o kilkunastu tysiącach w skali miesiąca. Na najniższą pensję, nieprzekraczającą 10 tysięcy złotych mogą liczyć profesjonaliści UX/Design i Support. Wszystkie powyższe dane w znacznej większości dotyczą współpracy na zasadzie B2B. Nieco inaczej wygląda to przy zatrudnieniu w oparciu o podpisaną umowę o pracę. Zarobki są wówczas niższe. Dlatego właśnie pierwsza z opcji jest dedykowana pracownikom z większym stażem. Natomiast umowy najczęściej podpisuje się z mniej doświadczonymi osobami. Równie ważną informacją jest fakt, że w kwestii zarobków na pierwsze miejscu cały czas znajduje się Warszawa. Tuż za stolicą Polski uplasował się Kraków, a następnie Wrocław. Jednak największy wzrost wynagrodzeń zanotowano w Trójmieście.

Podobne artykuły