Branża IT jest dość często wybierana jako ścieżka zawodowa przez ludzi w młodym i średnim wieku. Przemawia za tym między innymi wzrost poziomu wynagrodzeń w tym zawodzie oraz pokaźna liczba ogłoszeń w serwisach internetowych. Dodatkową korzyścią jest możliwość wykonywania pracy zdalnej.
Gdzie oferuje się najwyższe zarobki?
Miniony rok pokazał, jakie zmiany zaszły na rynku pracy. Poza wdrożeniem możliwości wykonywania pracy zdalnej na wielu zawodów, również stawki w niektórych przypadkach poszybowały w górę. Przykładem jest choćby Security i Big Data, w których zarobki kształtują się na poziomie od 16 do 22 tysięcy złotych netto. W pierwszym kwartale minionego roku nic nie wskazywało na to, że tak bardzo wzrośnie liczba ogłoszeń z branży informatycznej. Obecnie większość pracodawców poszukuje osób z większym doświadczeniem w danym zawodzie. Chociaż nie oznacza to, że osoby, które ukończyły szkołę wyższą w danym kierunku nie mają szans na zatrudnienie. Warto mieć na względzie, że każdy musi od czegoś zacząć i podejmować próby, aplikować na poszczególne stanowiska.
Podium pod względem warunków finansowych
Tak jak wspomniano powyżej, najwyższy pułap zarobków w branży IT dotyczył specjalistów Security oraz Big Data. Kolejne miejsce zajmują DecOps i Business Intelligence. W tym przypadku jest mowa o kilkunastu tysiącach w skali miesiąca. Na najniższą pensję, nieprzekraczającą 10 tysięcy złotych mogą liczyć profesjonaliści UX/Design i Support. Wszystkie powyższe dane w znacznej większości dotyczą współpracy na zasadzie B2B. Nieco inaczej wygląda to przy zatrudnieniu w oparciu o podpisaną umowę o pracę. Zarobki są wówczas niższe. Dlatego właśnie pierwsza z opcji jest dedykowana pracownikom z większym stażem. Natomiast umowy najczęściej podpisuje się z mniej doświadczonymi osobami. Równie ważną informacją jest fakt, że w kwestii zarobków na pierwsze miejscu cały czas znajduje się Warszawa. Tuż za stolicą Polski uplasował się Kraków, a następnie Wrocław. Jednak największy wzrost wynagrodzeń zanotowano w Trójmieście.