W jaki sposób można sprawdzić raport BIK?

Finanse

18-06-2021

Dane dotyczące naszej historii kredytowej gromadzone są w specjalnym Biurze informacji Kredytowej tak zwanym BIKu. W jaki sposób można samodzielnie sprawdzić informacje zawarte w tym rejestrze? Czy dostęp do raportów BIK jest bezpłatny?

Informacje zawarte w raporcie BIK – jak uzyskać do nich dostęp?

Jeżeli chcielibyśmy pobrać raport BIK to mamy do wyboru dwie opcje: darmową i płatną. Raz na 6 miesięcy możemy wnioskować o bezpłatne udostępnienie kopii danych na nasz temat. Możemy także zdecydować się na jednorazowy raport z BIK, za który zapłacimy 39 zł. Warto podkreślić, że w raporcie BIK oprócz naszej historii kredytowej będą znajdować się także informacje na temat tego czy jakaś inna osoba sprawdzała wcześniej naszą historię kredytową. W takim raporcie umieszczona jest również ocena punktowa BIK dotycząca naszej sytuacji finansowej. Opóźnienia i zaległości w spłacie zobowiązań niekorzystnie wpływają na naszą zdolność kredytową przed zaciągnięciem kredytu warto, więc sprawdzić czy nie posiadamy zadłużenia w BIK. Takie informacje możemy uzyskać tylko i wyłącznie za pomocą Internetu.

W jaki sposób można sprawdzić raport BIK?

Jak sprawdzić swój BIK?

Aby sprawdzić dane z BIK wymagane jest posiadanie konta. W tym celu należy zarejestrować się na stronie BIKu poprzez wypełnienie formularza z danymi osobowymi. Konieczne będzie również potwierdzenie tożsamości (np. poprzez dane z dowodu osobistego lub za pomocą listu poleconego) oraz wykonanie przelewu identyfikacyjnego w kwocie 1 zł. Link aktywacyjny otrzymamy mailem, następnie musimy wpisać kod autoryzacyjny, który zostanie wysłany do nas poprzez wiadomość SMS. Ostatni etap to ustalenie hasła. Jeżeli zdecydujemy się na płatny raport dostęp do informacji uzyskamy bezpośrednio po wykonaniu opłaty. W przypadku opcji bezpłatnej dostęp do raportu z BIK możemy otrzymać w okresie nawet do miesiąca czasu. Ponadto zakres zawartych w nim informacji w porównaniu do opcji płatnej będzie ograniczony. Należy także dodać, że przedsiębiorcy mogą sprawdzić raport BIK dla firm, wówczas muszą utworzyć oni konto firmowe. W celu uzyskania cenniku takiej usługi należy skonsultować się z konsultantem, ponieważ ceny nie są tu jednoznacznie określone.

Podobne artykuły